Beiyu Titanium, tek bir tedarik aralığında 1 mm ile 500 mm çap arasında yuvarlak titanyum çubuk, 6000 mm'ye kadar boylarda, ASTM B348'e uygun ve sipariş kapsamına göre EN 10204 3.1 muayene sertifikası ile tedarik eder. Tek bir kapsama alanı pratik bir nedenle önemlidir: ince enstrüman pimleri ve ağır flanş taslakları olan bir proje tek bir satın alma siparişinde yer alabilir.
1 ila 500 mm aralığı gerçekte neleri kapsar?
| Çap aralığı | Tipik parçalar | Not |
|---|---|---|
| 1 ila 10 mm | Pimler, enstrüman milleri, bağlantı elemanı taslakları | Küçük boyutlar düz çubuk olarak, boy kesimi yapılarak tedarik edilir |
| 10 ila 100 mm | Talaşlı imalat parçaları, vana iç parçaları, miller | Talaşlı imalat malzemesi için en yoğun aralık |
| 100 ila 300 mm | Diskler, göbekler, dövme için başlangıç malzemesi | Kesim ağırlıkları parça başına teklif edilir |
| 300 ila 500 mm | Ağır taslaklar ve kütüğe yakın boyutlar | Siparişe göre üretilir |
Yuvarlak çubuğun metre başına ağırlığı ne kadardır?
Grade 2 için kullanılan yoğunluk olan 4,51 g/cm3 ile hesaplanmıştır, Beiyu titanyum ağırlık hesaplayıcısı; Grade 5, 4,43 g/cm3 ile yaklaşık yüzde 2 daha hafiftir.
| Çap (mm) | Grade 2 ağırlığı (kg/m) |
|---|---|
| 5 | 0.09 |
| 10 | 0.35 |
| 25 | 2.21 |
| 50 | 8.86 |
| 100 | 35.4 |
| 200 | 142 |
| 300 | 319 |
| 500 | 886 |
Doğrudan standarttan bir sipariş notu: ASTM B348 kapsamında sipariş edilen herhangi bir boyutun sevkiyat ağırlığı teorik ağırlığı yüzde 10 kadar aşabilir; bu nedenle ağırlık bazlı satın alma siparişleri teorik veya gerçek olduğunu belirtmelidir.
Bir çubuk dövme yüzeyinden bitmiş çapa nasıl geçer?
Ağır çubuk dövme yüzeyiyle başlar ve sipariş edilen duruma kadar soyulur ve taşlanır.


Bitmiş çubukta hangi muayene yapılır?
Beiyu'nun çubuk bitirme hattında, beş kontrol numune alma yerine yüzde 100 kapsamda yapılır; ağır kütük boyutlarında muayene kapsamı siparişte kararlaştırılır. Ultrasonik parametreler, siparişe bir kabul sınıfı yazılabilmesi için belirtilir.
| Muayene | Parametreler |
|---|---|
| Ultrasonik | Daldırma yöntemi, odaklanmış boyuna dalga, çevrenin yüzde 100'i, yüzde 80 ekran yüksekliğinde 1,2 mm düz tabanlı delik referansı, 10 MHz, Class A1, AMS-STD-2154 veya GB/T 5193'e göre |
| Girdap akımı | Çubuk boyunun yüzde 100'i |
| Yüzey optik kontrolü | yüzde 100 |
| Kızılötesi lazerle çap ölçümü | Çubuk boyunun yüzde 100'i |
| Doğrusallık | yüzde 100 kapsama; hassas taşlanmış hatta metre başına 0,5 mm olarak tutulur, 25 mm ve altında metre başına 0,3 mm'ye sıkılaştırılır |


Hangi çap toleransı sipariş edilebilir?
ASTM B348'in izin verilen sapmaları, her üretici fabrikanın size borçlu olduğu temel çizgidir; daha sıkı herhangi bir değer bunun üzerinde bir programdır. Milimetre cinsinden seçilmiş satırlar:
| Çap (mm) | Sıcak işlenmiş, B348 Tablo 4 | Soğuk bitirilmiş, B348 Tablo 7 |
|---|---|---|
| 6.35 ila 7.94 | +/-0.13 | 12.70 ila 25.40: +/-0.05 |
| 15.88 ila 22.22 | +/-0.20 | |
| 25.40 ila 28.58 | +/-0.25 | 25.40 ila 101.60: +/-0.064 ile +/-0.08 |
| 38.10 ila 50.80 | +/-0.40 | |
| 50.80 ila 63.50 | +0.79 / -0 | Anlaşmaya göre |
| 88.90 ila 114.30 | +1.59 / -0 |
Bu temel çizginin üzerinde, Beiyu'nun kendi hassas taşlanmış programı 3,175 ila 25,4 mm çapı +/-0,0127 mm ile kapsar, teknik resme göre +/-0,0076 mm'ye sıkılaştırılır ve Beiyu'nun çubuk programında talep üzerine h6 ila h9 ISO sınıfları teklif edilir. Doğrusallıkta da aynı katmanlama uygulanır: ASTM B348 Tablo 11, soğuk bitirilmiş talaşlı imalat çubuğu için herhangi bir 1524 mm içinde 1,59 mm kamburluğa izin verirken, Beiyu'nun taşlanmış hattı metre başına 0,5 mm, 25 mm ve altında metre başına 0,3 mm tutar; bu, standardın temel çizgisinden yaklaşık iki kat daha sıkıdır.
Çubuk hangi durumda ve yüzeyle teslim edilir?
ASTM B348'e uygun çubuk, standardın kapsamının içerdiği tavlanmış durumda tedarik edilir (madde 1.1) ve madde 8.1 tavlanmış malzemenin hangi yüzeylerde sunulabileceğini listeler: tufalsiz, kumlanmış, taşlanmış veya kaba tornalanmış. Kaliteyi belirttiğiniz gibi yüzeyi de siparişte belirtiniz. Bilinmesi gereken bir madde daha: Tablo 2 çekme özellikleri 76 mm'ye kadar kesitler için geçerlidir ve daha büyük kesitlerin mekanik özellikleri üretici ile alıcı arasında müzakere edilir; bu nedenle 100 mm ve üzeri bant için kabul değerleri varsayımlarda değil, satın alma siparişinde yer almalıdır.

Standardın kendisinden kaliteye göre kimyasal sınırlar
Bunlar, çubuk olarak en çok sipariş edilen kaliteler için ASTM B348'in Tablo 1 kimyasal gereklilikleridir; ağırlık yüzdesi cinsindendir, tek değerler maksimumdur.
| Kalite | C | O | N | H | Fe | Alaşımlama |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 0.08 | 0.18 | 0.03 | 0.015 | 0.20 | Alaşımsız |
| 2 | 0.08 | 0.25 | 0.03 | 0.015 | 0.30 | Alaşımsız |
| 5 | 0.08 | 0.20 | 0.05 | 0.015 | 0.40 | Al 5.5-6.75, V 3.5-4.5 |
| 7 | 0.08 | 0.25 | 0.03 | 0.015 | 0.30 | Pd 0.12-0.25 |
| 12 | 0.08 | 0.25 | 0.03 | 0.015 | 0.30 | Mo 0.2-0.4, Ni 0.6-0.9 |
| 23 | 0.08 | 0.13 | 0.03 | 0.0125 | 0.25 | Al 5.5-6.5, V 3.5-4.5 |
Alıcının hemen kullanabileceği iki okuma ipucu. İlk olarak, Grade 23, oksijen 0.13 ve hidrojen yüzde 0.0125 seviyesine düşürülmüş Grade 5'tir; adındaki ELI'nin karşılığı tam olarak budur. İkinci olarak, listelenmemiş elementler aynı tablo kapsamında her biri için yüzde 0.1 ve toplamda yüzde 0.4 ile sınırlandırılmıştır; ASTM B348 madde 5.1.1.1, sipariş belirtmedikçe listelenmemiş elementler için ürün analizi gerektirmez.
Standardın kendisinden kaliteye göre minimum çekme değerleri
| Kalite | Min çekme dayanımı (MPa) | Min akma dayanımı (MPa) | Min kopma uzaması (%) |
|---|---|---|---|
| 1 | 240 | 138 | 24 |
| 2 | 345 | 275 | 20 |
| 2H | 400 | 275 | 20 |
| 5 | 895 | 828 | 10 |
| 7 | 345 | 275 | 20 |
| 12 | 483 | 345 | 18 |
Tüm değerler, 76 mm'ye kadar kesitler için geçerli, tavlanmış çubuklara yönelik ASTM B348'in Tablo 2 çekme gereklilikleridir. Grade 7 mekanik olarak Grade 2 ile aynıdır; sağladığı şey dayanım değil, indirgeyici asitler için paladyum ilavesidir.
Yuvarlak çubuk siparişi ne zaman kütük siparişi olur?
ASTM B348 sınırı kendisi çizer: çubuk, enine kesit alanı 16 square inches, 10323 square millimetres'e kadar olan katı kesittir; kütük ise bunun üzerindeki katı yarı mamul üründür (madde 3.1.1 ve 3.1.2). Daireye çevrildiğinde, 10323 square millimetres yaklaşık 115 mm çapa karşılık gelir; dolayısıyla yaklaşık 115 mm'nin üzerinde yuvarlak ürün aynı standart kapsamında kütük olarak sınıflanır. Uygulamada alıcı için hiçbir şey değişmez: aynı kaliteler, aynı sertifika, aynı döküm numarası ile izlenebilirlik ve Beiyu, 115 ile 500 mm bandını sipariş ifadesine göre kütük veya ağır çubuk olarak teklif eder.
Bu aralıkta hangi kaliteler yer alır?
| Kalite | UNS | Sipariş kullanım amacı |
|---|---|---|
| Grade 1 | R50250 | Yoğun şekillendirme gerektiren parçalar, anot işleri |
| Grade 2 | R50400 | Kimya ve genel endüstriyel hizmet için varsayılan seçim |
| Grade 5 | R56400 | Dayanım odaklı talaşlı imalat parçaları |
| Grade 7 | R52400 | İndirgeyici asit ortamları, yüzde 0.12 ila 0.25 paladyum içeren |
| Grade 12 | R53400 | Sıcak salamura ve aralık koşulları |
| Grade 23 | R56407 | Tokluğun belirleyici olduğu yerlerde ELI çubuk |
Tümü ASTM B348'e göredir. ASTM F136'ya göre teklif edilen implant işlerinde ELI tanımı UNS R56401 olarak değişir; bu ayrım sertifikanın kendisinde belirtilir.
Çubuk nasıl sevk edilir?

Demet etiketleri EN 10204 3.1 sertifikasına karşılık gelen döküm numarasını taşır; böylece kabul muayenesi yazışmaları açmadan her demeti satır satır izleyebilir.
Kaynaklarıyla şartname ayrıntıları
Kalite tanımları ve sınırlar ASTM B348'e göredir; buna tavlanmış durumda oksijen maksimum yüzde 0.25 ve çekme dayanımı minimum 345 MPa olan UNS R50400 altındaki Grade 2 de dahildir; bu değerler standardın çekme deneyi için E8 ve oksijen ile azot için E1409 gibi atıfta bulunduğu yöntemlerle üretilir. 1 ila 500 mm çap aralığı, 6000 mm boy sınırı, Beiyu üretici fabrika broşürü çubuk tablolarındaki h6 ila h9 çap tolerans sınıfları, taşlanmış çubuk toleransları ve ultrasonik parametreler Beiyu'nun kendi yayımlanmış tedarik kapsamı ve muayene rutinidir. Her sipariş, sipariş kapsamına göre döküm ve döküm potası numaralarını içeren EN 10204 3.1 muayene sertifikası taşır.
Yukarıda belirtilen yöntemlere ilişkin kapsam notu: bunlar sertifika değerlerinin nasıl üretildiğini belirler, başka bir şeyi değil. E8 çekme deneyinin kendisini, E1409 oksijen ve azot tayinini yönetir; bunlara atıf siparişin ötesinde muayene eklemez ve döküm analizi teslim edilen üründe yapılan kontrol analizinden farklıdır.
Sık sorulan sorular
Tüm aralık aynı üretim yolunu mu kullanır? Hayır; küçük ve orta boyutlar daha kısa süreçlerden geçer, büyük boyutlar siparişe göre üretilir ve teklif talebinin yanıtı hangi yolun geçerli olduğunu belirtir. Mevcudiyet tablosu yayımlanmaz.
Tek bir siparişte çaplar ve kaliteler karıştırılabilir mi? Evet, her satır kendi kalitesini, boyutunu ve sertifika kapsamını taşır; dökümler 3.1 belgesinde ayrı ayrı listelenir.
100 mm çubuğun 6000 mm boyu ne kadar gelir? 4,51 g/cm3 ile yaklaşık 213 kg; bu nedenle 100 mm ve üzeri bant genellikle üzerinde anlaşılmış parça ağırlıklarıyla kesilmiş parçalar halinde sevk edilir.
Kare, lama ve altıgen kesitler nerede yer alır? Yan yana karşılaştırıldığında titanyum çubuk kesiti seçimi.
Basınçlı kap spesifikasyonunda Grade 2H nedir? ASTM B348 kapsamında H kalite, daha yüksek belirtilmiş minimum çekme dayanımıyla sayısal kalitesiyle özdeştir, Grade 2H minimum 58 ksi'dir; 2H, 7H, 16H ve 26H çoğunlukla basınçlı kap işleri için sipariş edilir.
İlk kez satın alan bir alıcı sertifikada neyi kontrol etmeli? Doğrulama adımlarının yer aldığı kaynak EN 10204 3.1 sertifikalarıyla ASTM B348 titanyum çubuğunu kim tedarik eder.
Yuvarlak çubuk teklifi talep ediniz
Çapı, kaliteyi, standardı, uzunluğu, miktarı, durumu ve sertifika gereksinimini iletiniz Beiyu RFQ sayfası. İnceleyen Penn Ma, titanyum üretici fabrika ürünleri ihracatında 15 yıl. Son inceleme: 2026-08-27.
