Grade 1 en yumuşak ticari saf titanyumdur; UNS R50250, Werkstoff 3.7025. ASTM B265, minimum yüzde 24 kopma uzamasıyla minimum 240 MPa çekme dayanımı belirler ve oksijeni 0,18 wt% ile sınırlar. Bu birleşim onu derin çekme, kaplama, patlamalı birleştirilmiş plaka ve tel için uygun kalite yapar.
Grade 1 titanyum, ticari saflıktaki kaliteler arasında en yumuşak ve en kolay şekillendirilen kalitedir. CP titanyumlar arasında en düşük dayanıma, ancak en iyi süneklik ve korozyon direncine sahiptir; bu da onu derin çekilmiş parçalar, kaplama ve tel için uygun kalite yapar. Bu sayfa Grade 1'in ne olduğunu, performansını, Grade 2 ve Grade 5 ile karşılaştırmasını ve hangi durumlarda belirtilmesi gerektiğini ele alır.
Avrupa tanımlaması: EN ve DIN sisteminde bu malzeme Werkstoff 3.7025; ASTM sisteminde UNS R50250 (CP Grade 1) olarak tanımlanır; çubuk ASTM B348 veya DIN 17862, sac ASTM B265 veya DIN 17860 standardına göredir.
Fransız tanımı: Bir Fransız teknik resmi bu kaliteyi T35 olarak gösterebilir; bu, ASTM'de UNS R50250, EN ve DIN'de Werkstoff 3.7025 olarak yazılan kalitenin Fransız kodudur.
Grade 1 titanyum nedir
Grade 1, CP kaliteleri arasında en düşük oksijen ve demir içeriğine sahip ticari saf titanyumdur, UNS R50250. Daha az arayer elementi, daha düşük dayanım ancak daha fazla süneklik anlamına gelir; bu nedenle metal kolayca çekilir, bükülür ve kaynaklanır. Beiyu, geçerli ASTM standardına göre sac, plaka, boru ve tel formunda Grade 1 tedarik eder ve teklif vermeden önce her talebi istenen form, boyutlar ve durum açısından inceler.
| Alan | Rehberde belirtilen değer |
|---|---|
| Malzeme | Ticari saf titanyum, CP kaliteleri arasında en düşük oksijen ve demir içeriğine sahip olan |
| UNS | R50250 |
| Oksijen | 0,18 wt% ile sınırlandırılmış |
| Minimum çekme dayanımı | ASTM B265 Tablo 2 uyarınca 240 MPa (35 ksi) |
| Asgari kopma uzaması | ASTM B265 Tablo 2 uyarınca yüzde 24 |
Mekanik özellikler
Tavlanmış durumda Grade 1, ASTM'ye göre yaklaşık 240 MPa (35 ksi) minimum çekme dayanımına ve minimum 138 MPa (20 ksi) akma dayanımına, yaklaşık yüzde 24 kopma uzamasına sahiptir. En düşük dayanımlı CP kalitesidir ancak en sünek olanıdır; şekillendirme için kullanışlı olmasını sağlayan denge budur. Gerçek değerler her döküm için EN 10204 3.1 muayene sertifikasında doğrulanır.
| Özellik | Grade 1 (CP titanyum, R50250) |
|---|---|
| Çekme dayanımı (min, tavlanmış) | 240 MPa / 35 ksi |
| Akma dayanımı (min, tavlanmış) | 170 MPa / 25 ksi |
| Kopma uzaması (min) | yüzde 24 |
| Temel özellik | maksimum şekillendirilebilirlik ve süneklik |
Korozyon direnci
Grade 1, diğer CP kaliteleriyle aynı titanyum oksit filmine sahiptir; bu nedenle deniz suyuna, oksitleyici asitlere, klorürlere ve çoğu doğal suya iyi dayanır. Korozyon davranışı Grade 2'ye yakındır; alıcılar Grade 2 yerine Grade 1'i korozyon farkı için değil, şekillendirme ve süneklik için seçer. İndirgeyici asitler veya sıcak tuzlu suda aralık koşulları için Grade 7 ya da Grade 12 daha iyi seçeneklerdir.
Grade 1 ve Grade 2 karşılaştırması
Grade 2, minimum 345 MPa çekme dayanımıyla dayanım ve korozyon direnci arasında denge sunan, genel amaçlı CP kalitesidir. Grade 1, süneklik için dayanımdan ödün verir: daha derin şekillendirilebilir ve daha dar bükümlere dayanır. Bir parçanın yoğun çekme veya şekillendirme işlemine tabi tutulması gerekiyorsa Grade 1 belirtiniz; daha fazla dayanım gerekiyorsa ve çoğu korozyon ortamında varsayılan tercih olarak Grade 2 belirtiniz.
| Karşılaştırılan | Kılavuzun belirttiği durum |
|---|---|
| Grade 2 | Grade 2, minimum 345 MPa çekme dayanımıyla dayanım ve korozyon direnci arasında denge sağlayan genel amaçlı temel CP kalitesidir. Grade 1, süneklik karşılığında dayanımdan ödün verir: daha derin şekillendirilebilir ve daha dar bükümleri tolere eder |
| Grade 5 | Grade 5 (Ti-6Al-4V), talaşlı imalatla üretilen ve yapısal parçalarda kullanılan, yaklaşık 895 MPa dayanımlı yüksek dayanım alaşımıdır. Grade 1 diğer uçtadır: düşük dayanım, yüksek şekillendirilebilirlik, tam korozyon direnci. Aynı iş için nadiren rekabet ederler |
Grade 1 ve Grade 5 karşılaştırması
Grade 5 (Ti-6Al-4V), talaşlı imalat parçalarında ve yapısal parçalarda kullanılan, yaklaşık 895 MPa düzeyinde yüksek dayanımlı alaşımdır. Grade 1 karşı uçtadır: düşük dayanım, yüksek şekillendirilebilirlik, tam korozyon direnci. Aynı iş için nadiren rekabet ederler. Dayanım belirleyiciyse Grade 5, şekillendirme ve süneklik belirleyiciyse Grade 1 seçiniz.
Tipik uygulamalar
Grade 1, derin çekilmiş ve preslenmiş parçalarda, patlamayla kaplanmış plakalarda, anot altlıklarında ve CP titanyumu birleştirmek için ERTi-1 kaynak teli olarak kullanılır. Şekillendirilebilirliğin dayanımdan daha önemli olduğu ısı değiştiricilerde ve kimyasal ekipmanlarda da yer alır. Talebin çoğu çubuktan ziyade sac, plaka ve tel içindir.
| Rehberde belirtilen uygulama | Ayrıntı |
|---|---|
| Derin çekilmiş ve preslenmiş parçalar | Şekillendirilebilirliğin belirleyici olduğu yerler |
| Patlamalı kaplanmış plaka | Kaplama malzemesi |
| Anot altlıkları | Altlık malzemesi |
| ERTi-1 kaynak teli | Ticari saf titanyumu birleştirmek için |
| Isı değiştirici ve kimyasal ekipman | Şekillendirilebilirliğin dayanımdan daha önemli olduğu yerler |
Ürün biçimleri ve standartlar
Grade 1 için hem ürün formunu hem de geçerli şartnameyi eşleştiriniz: sac ve plaka ASTM B265 kapsamında, boru ASTM B338 kapsamında, çubuk ASTM B348 kapsamında ve tel ASTM B863 kapsamında veya ERTi-1 dolgu metali olarak sipariş edildiğinde AWS A5.16 kapsamında. Kalite ve standardı kalınlık veya çap, genişlik veya uzunluk, yüzey durumu ve miktarla birlikte belirtiniz. Kaynak sarf malzemeleri için karşılaştırınız titanyum kaynak teli rehberi ile ERTi kaynak teli ve dolgu çubuğu ürün sayfası.
| Form | Kılavuzun belirttiği standart |
|---|---|
| Sac ve plaka | ASTM B265 |
| Boru | ASTM B338 |
| Çubuk | ASTM B348 |
| Tel | ASTM B863 veya ERTi-1 ilave metali olarak sipariş edildiğinde AWS A5.16 |
Maliyet ve nasıl belirtileceği
Karşılaştırılabilir yaygın boyutlarda Grade 1 ve Grade 2 için genellikle aynı geniş fiyat aralığında teklif verilir. Uygun döküm ve boyut zaten üretim programındaysa Grade 1 için bazen Grade 2'nin biraz altında, değilse üzerinde teklif verilir. Talebinin daha düşük olması özel bir üretim partisi gerektirebilir; form, boyut, durum, miktar, muayene gereklilikleri ve teslimat şartları da karşılaştırmayı etkiler.
Sık sorulan sorular
Grade 1 titanyum ne için kullanılır? Şekillendirilebilirliğin ve korozyon direncinin dayanımdan daha önemli olduğu derin çekilmiş ve şekillendirilmiş parçalar, patlamayla kaplama, anot altlıkları ve ERTi-1 kaynak teli.
Grade 1 ile Grade 2 aynı mıdır? Hayır. Her ikisi de ticari saflıktadır; ancak Grade 1 daha yumuşak, daha sünek ve daha düşük dayanımlıdır; Grade 2 daha yüksek dayanım sunar ve genel varsayılan tercihtir.
Grade 1 korozyona karşı uygun mudur? Evet. Deniz suyu, klorürler ve oksitleyici ortamlarda korozyon direnci Grade 2 ile aynı düzeydedir.
Grade 1 teli hangi standart kapsar? ASTM B863 titanyum teli kapsar ve AWS A5.16, Grade 1'i ERTi-1 kaynak dolgu metali olarak listeler.
Beiyu Titanium, Shaanxi eyaletinin Baoji kentinde üretim desteğine sahip Jiaxing Beiyu New Materials Technology Co., Ltd. şirketinin uluslararası titanyum ihracat markasıdır. Grade 1 titanyum teklif talebi için ürün formunu, ASTM standardını, boyutları ve toleransları, durumu, miktarı, uygulamayı ve varsa muayene belgesi veya izlenebilirlik gerekliliklerini [email protected] adresine gönderiniz. Göz atınız titanyum malzeme yelpazesi ilgili ürün seçeneğini belirlemek için. Önce kaliteleri karşılaştırmak için bakınız titanyum kaliteleri karşılaştırma rehberi ve Grade 2 titanyum sayfası.
Grade 1'i yanındaki kalitelerden ayıran şey ve bunun nasıl ölçüldüğü
Grade 1, ticari saf kaliteler arasında en yumuşak ve en kolay şekillendirilebilir olanıdır ve onu bu konuma yerleştiren şey bir işleme rotası değil bir dizi interstisyel sınırdır. Sınır bir sayı olduğundan, sayının arkasındaki yöntem kabul dayanağının bir parçasıdır.
| Raporlanan bilgiler | Spesifikasyonun atıf yaptığı yöntem | Bu kalitede neden önemli olduğu |
|---|---|---|
| Oksijen ve azot | ASTM E1409 | Oksijen, Grade 1'i Grade 2'den ayıran temel unsurdur |
| Hidrojen | ASTM E1447 | Grup içindeki en sıkı sınır ve atölyede en az fark edilen |
| Karbon | ASTM E1941 | Belirtilmemiş bir teknik yerine yakma yöntemiyle raporlanır |
| Raporlanan değerlerin yuvarlanması | ASTM E29 | Sınırda bir interstisyel değerin geçip geçmeyeceğini belirler |
Bir yöntemin belirtilmesi, bir değerin nasıl elde edildiğini netleştirir. Siparişte talep edilmeyen bir muayene eklemez.
Bir Grade 1 siparişinin kalitenin ötesinde taşıması gerekenler
| Satır | Burada neden önemli olduğu |
|---|---|
| Kalite ile birlikte geçerli standart | Sınırlar, yalnızca kalite adına değil şartnameye aittir |
| Ürün formu ve geçerli boyut | Hangi tolerans tablosunun geçerli olduğunu belirler |
| Teslim koşulu | Şekillendirilebilirlik, Grade 1'in seçilme nedenidir, bu nedenle durum tesadüfi değildir |
| Raporlama kapsamı | Spesifikasyonun zaten zorunlu kıldığı sonuçların ötesinde görünenleri belirler |
Beiyu, Grade 1'i EN 10204 3.1 malzeme sertifikası ve döküm numarası izlenebilirliğiyle tedarik eder; raporlama kapsamı sipariş tarafından belirlenir.
Kaynaklarıyla şartname ayrıntıları
Grade 1 (UNS R50250), en yumuşak alaşımsız kalitedir: ASTM B265, Tablo 2 uyarınca minimum 240 MPa (35 ksi) çekme dayanımı ve minimum 24% kopma uzaması. Minimum akma dayanımı, yayımlanmış baskılar arasında ve endüstriyel şartnameler ile implant şartnameleri arasında farklılık gösterir; dolayısıyla siparişinizde belirtilen standart ve baskıdan alınız.
Şekillendirilebilirlik, CP kaliteleri arasındaki en sıkı arayer sınırlarından gelir; ASTM B265, Tablo 1'e göre oksijen, Grade 2 için 0,25% değerine karşılık 0,18% ile sınırlıdır. Eşdeğer Avrupa tanımı DIN 17850 kapsamındaki Werkstoff 3.7025'tir.
