Grade 1 ila 4, oksijen ve demir içeriğine göre ayrılan alaşımsız titanyum kaliteleridir. Oksijenle birlikte dayanım artar; Grade 1'de yaklaşık 240 MPa minimum çekme dayanımından Grade 4'te yaklaşık 550 MPa değerine çıkarken şekillendirilebilirlik azalır. Grade 2 endüstriyel standart seçimdir ve kimyasal ortamlar ile deniz uygulamalarının çoğunu kapsar.
Dört ticari saf (CP) titanyum kalitesi benzer korozyon davranışı gösterir; ancak dayanım ve şekillendirilebilirlik açısından farklıdır. Yanlış seçim, ya parçanın ihtiyaç duymadığı dayanım için ödeme yapmak ya da işin gerektirdiği şekilde şekillendirilemeyen veya talaşlı imalatı yapılamayan bir kalite belirtmek anlamına gelir. Bu rehber, Grades 1 ile 4 arasındaki farkları, hangi kalitenin hangi uygulamaya uygun olduğunu ve siparişte belirtilecek standart ile formu ele alır.
Beiyu Titanium supplies CP titanium in all four grades, Grade 1 through Grade 4, as bar, sheet and plate, tube, and wire. The Grade 1 titanium data sheet carries the UNS R50250 identity for the softest of the four. EN 10204 3.1 documentation and heat or lot traceability are available by order scope; list the required results and identifiers with the CP-grade enquiry.
Seçim implant imalatı için olduğunda, Beiyu'nun tıbbi implantlar için titanyum merkezi ASTM F67 CP kalitelerini Ti-6Al-4V implant spesifikasyonlarından ve ISO 5832 sisteminden ayırır.
CP Grades 1 ile 4 arasındaki temel farklar nelerdir?
Dördü de alaşımsız titanyumdur. Bileşimdeki temel fark, Grade 1 ile Grade 4 arasında artan kontrollü oksijen ve demir seviyesidir; bu artış dayanımı yükseltirken sünekliği azaltır. Korozyon direnci dördünde de genel olarak benzerdir; bu nedenle kalite seçimi genellikle korozyondan ziyade dayanım ile şekillendirilebilirlik arasındaki dengeye bağlıdır.
| Kalite | UNS | Oksijen, maks. | Minimum çekme dayanımı | Akma dayanımı minimum | Özellik |
|---|---|---|---|---|---|
| Grade 1 | R50250 | 0.18% | 240 MPa (35 ksi) | 138 MPa (20 ksi) | En yumuşak, en kolay şekillendirilebilir |
| Grade 2 | R50400 | 0.25% | 345 MPa (50 ksi) | 275 MPa (40 ksi) | Dengeli, genel kullanıma uygun seçenek |
| Grade 3 | R50550 | 0.35% | 450 MPa (65 ksi) | 380 MPa (55 ksi) | Daha yüksek dayanım |
| Grade 4 | R50700 | 0.40% | 550 MPa (80 ksi) | 483 MPa (70 ksi) | En dayanımlı CP kalitesi |
Gösterilen değerler ASTM B348 çubuk ve kütük minimumlarıdır; ASTM F67 kapsamındaki tıbbi uygulamalarda bazı değerler ASTM B348 standardından farklı olabileceği için güncel revizyona ve geçerli ürün standardına göre teyit ediniz.
Korozyon uygulamaları için hangi kalite seçilir ve Grade 2 neden varsayılan seçenektir?
Kimyasal prosesler, denizcilik ve tuzdan arındırma, petrol ve gaz ile çoğu endüstriyel korozyon uygulaması için, Grade 2 varsayılan seçenek ve en çok sipariş edilen CP kalitesidir. Beiyu, kimyasal ekipmanlar ve ısı değiştiriciler, denizcilik ve tuzdan arındırma donanımları ile petrol ve gaz korozyon uygulamaları için Grade 2 tedarik eder. CP korozyon davranışının tamamını sunarken borulama, basınçlı kaplar, ısı değiştirici bileşenleri ve yapısal parçalar için yeterli dayanımı sağlar; ayrıca kaynaklanabilirliği ve şekillendirilebilirliği iyidir. Korozyon davranışı CP ailesinde ortak olduğundan, Grade 2 dışına çıkma kararı genellikle korozyondan değil dayanım veya şekillendirme ihtiyacından kaynaklanır. Bakınız: kimya endüstrisi ve deniz mühendisliği uygulamaları.
Çubuk odaklı teklif talepleri için Beiyu rehberine bakınız: Grade 2 titanyum çubuk sayfası ve ASTM B348 titanyum çubuk ve kütük rehberi.
Ne zaman Grade 1 tercih edilir veya Grade 3 ve 4 seviyesine çıkılır?
| Kalite |
|---|
| Şekillendirmenin belirleyici olduğu yerde Grade 1. Daha yüksek sünekliği ve daha düşük dayanımı, onu derin çekme, patlayıcı kaplama ve soğuk şekillendirilmiş parçalar için seçim yapar. Beiyu, elektroliz ve katodik korumada kullanılan anot altlıkları ve kaplamalı plaka için Grade 1 tedarik eder. |
| Bir parça Grade 2'den daha fazla dayanım gerektirdiğinde ancak ticari saf kalması gerektiğinde Grade 3; basınç taşıyan ve daha yüksek yüklü endüstriyel bileşenlerde yaygındır. |
| CP kaliteleri arasında dayanım öncelik olduğunda Grade 4. CP korozyon davranışının en yüksek alaşımsız dayanımla birleşmesi gereken yerlerde, diş ve ortopedik parçalar ile zorlu endüstriyel bağlantı parçaları dahil, kullanılır. |
Grade 1 ve gözenekli uygulamalara ilişkin ürün formu örnekleri için inceleyiniz ince titanyum tel ve sinterlenmiş gözenekli titanyum plaka; teklif talebinde gereken CP kalitesini ürün formundan ayrı olarak doğrulayınız.
Bir parça herhangi bir CP kalitesinin sunduğundan daha fazla dayanıma ihtiyaç duyuyorsa, şartname CP titanyumdan tamamen ayrılarak Ti-6Al-4V gibi bir alaşıma geçer; implant uygulamalarında bu şu anlama gelir: ASTM F136 ELI bir CP kalitesi yerine.
Uygulamaya göre kalite seçimine genel bakış
| Uygulama / ihtiyaç | Tipik CP kalitesi | Neden |
|---|---|---|
| Kimya, denizcilik, tuzdan arındırma | Grade 2 | Tam CP korozyon davranışı, dengeli dayanım, kaynaklanabilirlik |
| Derin şekillendirme, kaplama, anotlar | Grade 1 | Maksimum süneklik ve şekillendirilebilirlik |
| Daha yüksek yüklü endüstriyel uygulamalar, basınç parçaları | Grade 3 | Daha fazla dayanım, hâlâ tamamen CP |
| En yüksek dayanımlı CP, diş/ortopedi | Grade 4 | CP korozyon davranışıyla en yüksek alaşımsız dayanım |
| Tıbbi implant, CP | ASTM F67 standardına göre Grades 1-4 | Cerrahi implant kontrol katmanı, bakınız: F67 rehberi |
Hangi standart ve forma göre sipariş verilir?
Kalite, siparişin yalnızca yarısıdır. Ürün standardını ve formunu da belirtiniz:
| Seçim noktası | Kılavuzun belirttiği durum |
|---|---|
| Çubuk ve kütük | ASTM B348. |
| Sac, şerit ve plaka | ASTM B265. |
| Dikişsiz ve kaynaklı boru | ASTM B338. |
| Tel | ASTM B863. |
| Tıbbi CP çubuk | cerrahi implant kontrolü için çubuk standardına ASTM F67 ekleyiniz; bu konu şu rehberimizde ele alınır: ASTM F67 tıbbi CP çubuk şartlarının belirtilmesi. |
Beiyu, bu formların tamamında CP titanyum tedarik eder; böylece bir proje çubuk, sac, plaka, boru ve teli tek kalitede ve tek belge zinciriyle temin edebilir.
Tıbbi veya hassas uygulamalarda tane boyutu ve hidrojen sınırları da siparişte yer alır; bu kabul kriterleri şu rehberimizde ele alınır: tıbbi çubukta tane boyutu ve hidrojen.
Kalite sertifikada nasıl gösterilir?
Kalite, üretici fabrikanın sertifikalandırdığı kimyasal bileşimi ve mekanik asgari değerleri belirler. Sipariş EN 10204 3.1 gerektiriyorsa, kimyasal bileşim, mekanik sonuçlar ve döküm veya parti izlenebilirliği alanlarını teklif talebinde belirtiniz. Kalite, standart, form, boyutlar ve varsa tıbbi veya metalurjik gerekliliklerin birlikte belirtilmesi, üretici fabrikanın amaçlanan kabul kapsamına göre teklif vermesini sağlar.
Sık sorulan sorular
Grade 2 titanyum, ticari saf titanyumla aynı şey midir?
Grade 2, Grades 1 ile 4 arasındaki dört ticari saf titanyum kalitesinden biridir. Dayanım, süneklik ve korozyon davranışını dengelediği için en yaygın sipariş edilen kalitedir; ancak Grades 1, 3 ve 4 de aynı şekilde ticari saftır.
CP kaliteleri korozyon direnci açısından farklı mıdır?
Birçok endüstriyel ortamda CP kaliteleri korozyon uygulamalarında benzer davranır; esas olarak oksijen ve demir içeriğinin belirlediği dayanım ve süneklik bakımından farklılaşırlar. Yine de kalite seçiminin tam olarak ilgili ortam, sıcaklık ve tasarım gerilimine göre kontrol edilmesi tavsiye edilir.
En dayanımlı CP kalitesi hangisidir?
Minimum çekme dayanımı yaklaşık 550 MPa (80 ksi) olan Grade 4, Grades 1 ve 2 kalitelerine göre daha düşük süneklik karşılığında en dayanımlı ticari saf kalitedir.
Tıbbi implant için hangi kaliteyi kullanmalıyım?
Ticari saf implant parçaları, Grades 1 ila 4 için ASTM F67 standardına göre belirtilir; daha yüksek yüklü implantlarda ASTM F136 kapsamındaki Ti-6Al-4V ELI tercih edilir. Beiyu rehberlerine bakınız: F67 ve F136 rehberleri.
Bu kaliteleri birbirinden ayıran interstisyel değerlerin nasıl ölçüldüğü
Grade 1'den Grade 4'e kadar kaliteler neredeyse tamamen oksijen, azot, karbon ve demir ile birbirinden ayrılır. Kalite sınırı bir sayı olduğundan, o sayıyı üreten yöntem bir laboratuvar ayrıntısı değil kabul dayanağının bir parçasıdır.
| Element | ASTM B348 tarafından atıf yapılan yöntem | CP kaliteleri arasında neden önemli olduğu |
|---|---|---|
| Oksijen ve azot | ASTM E1409 | Oksijen, Grade 1 ile Grade 4 arasındaki temel unsurdur, bu nedenle dayanağının belirtilmesi gerekir |
| Hidrojen | ASTM E1447 | Grup içindeki en sıkı sınır ve atölyede en az fark edilen |
| Karbon | ASTM E1941 | Belirtilmemiş bir teknik yerine yakma yöntemiyle raporlanır |
| Raporlanan değerlerin yuvarlanması | ASTM E29 | Sınırda bir interstisyel değerin geçip geçmeyeceğini belirler |
Bir yöntemin belirtilmesi, bir değerin nasıl elde edildiğini netleştirir. Siparişte talep edilmeyen bir muayene eklemez ve döküm analizi ile daha sonraki ürün analizini birbirinin yerine kullanılabilir hâle getirmez.
Bir CP kalite siparişinde döküm analizi ve ürün analizi
| Analiz | Tanımı | Ne yapmaz |
|---|---|---|
| Döküm analizi | Kalite sınırları için kabul dayanağı | Başka bir şey yoktur; sınırlar sınırdır |
| Ürün analizi | ASTM B348 kapsamında kendi toleransıyla bitmiş ürün üzerinde yapılan sonraki bir kontrol | Kalite sınırlarını gevşetmez ve bu sınırların dışındaki malzemeyi kabul edilebilir hâle getirmez |
Bir kabul laboratuvarı bir CP kalite sınırının az üzerinde bir interstisyel değer rapor ettiğinde, ilk soru hangi analizin verildiği ve karşılaştırmadan önce standardın belirttiği yuvarlama uygulamasının yapılıp yapılmadığıdır.
Kaynaklarıyla şartname ayrıntıları
Dört CP kalitesi esas olarak oksijenle ayrılır: ASTM B265 oksijeni 0,18 wt% (Grade 1), 0,25 wt% (Grade 2), 0,35 wt% (Grade 3) ve 0,40 wt% (Grade 4) ile sınırlar. Demir sınırları da bunlarla birlikte değişir; Grade 1 için 0,20 wt%, Grade 4 için 0,50 wt%.
| Kalite | ASTM B265'e göre oksijen sınırı |
|---|---|
| Grade 1 | 0,18 wt% |
| Grade 2 | 0,25 wt% |
| Grade 3 | 0,35 wt% |
| Grade 4 | 0,40 wt% |
Seçim, sabit ağırlıkta dayanım ile şekillendirilebilirlik arasındaki dengedir: minimum nihai çekme dayanımı 240 MPa (Grade 1) değerinden 550 MPa (Grade 4) değerine yükselirken minimum kopma uzaması yüzde 24'ten 15'e düşer (ASTM B265, mekanik gerekler); yoğunluk dört kalitenin tamamında yaklaşık 4,51 g/cm³ olarak kalır (ASM Handbook, Cilt 2).
CP titanyum çubuk, sac, boru veya tel için teklif talep ediniz
Kullanınız titanyum teklif talebi kontrol listesi kalite, standart, ürün formu, boyutlar, tolerans, miktar ve sertifika kapsamının birlikte belirtildiğinden emin olmak için.
Ticari saf titanyum için teklif verebilmek üzere Beiyu şu bilgilere ihtiyaç duyar: kalite (CP 1/2/3/4), ürün standardı (B348 çubuk, B265 sac, B338 boru, ayrıca tıbbi kullanım için F67), form, boyutlar ve tolerans, durum ve varsa tane boyutu veya hidrojen şartları. Teknik resmi veya şartnameyi gönderiniz; teklif vermeden önce her kalemi üretici fabrika kabiliyetine göre değerlendiririz; sipariş kapsamına göre EN 10204 3.1 MTC ve döküm numarası ile izlenebilirlik sağlanır. Teklif talebi için Beiyu Titanium ile iletişime geçiniz.
İlgili Beiyu kaynakları
- Grade 2 Titanyum Çubuk | ASTM B348 Ticari Saflıkta Titanyum
- ASTM F67 Titanyum Çubuk: Talaşlı İmalat İçin Tıbbi Kalitede CP Çubuk
- Tıbbi Titanyum Çubukta Tane Boyutu ve Hidrojen
- Kimya Endüstrisi için Titanyum Malzemeler
- Denizcilik Mühendisliği için Titanyum Malzemeler
Başvuru kaynakları
- ASTM B265, Titanyum ve Titanyum Alaşımı Şerit, Sac ve Plaka için Standart Şartname
- ASTM B348, Titanyum ve Titanyum Alaşımı Çubuklar ve Kütükler İçin Standart Şartname
- ASTM F67, Cerrahi İmplant Uygulamaları İçin Alaşımsız Titanyum Standart Şartnamesi
- ASM Handbook, Cilt 2, Özellikler ve Seçim: Demir Dışı Alaşımlar ve Özel Amaçlı Malzemeler
- TIMET, Titanyumun Korozyon Direnci (teknik el kitabı)
